Dostopnost
  • Navigacija preko tipkovnice
  • Izključi animacije
Kontrast
  • Visok kontrast
  • Sivine
Besedilo
  • Povečaj pisavo
  • Pomanjšaj pisavo
  • Označi naslove
  • Označi povezave
  • Podčrtaj povezave
Zemljevid strani
Izjava o dostopnosti

SO SLADILA RES DOBER NADOMESTEK SLADKORJA?

31.01.2020 11:00

Ste vedeli, da proizvajalci živil niso dolžni navesti količine sintetičnega barvila v izdelku? Veste, katera so naravna in katera umetna barvila? 

Imamo naravna in umetna/sintetična sladila, njihova skupna lastnost je sladek okus. Zaradi visoke energijske vrednosti - kalorij sladkorja lahko negativno vplivajo na procese v telesu ali celo povzročajo zdravstvene težave (npr. povišujejo glikemični indeks, sodelujejo v procesih nastanka metabolnega sindroma). Sladila se tako uporabljajo za nadomeščanje namiznega sladkorja (saharoze) oz. drugih enostavnih sladkorjev. Zaradi nadomeščanja sladkorja prispevajo tudi k ohranjanju mineralizacije zob in na ta način lahko zmanjšujejo tveganja za razvoj kariesa.

 

To so razlogi, da živilska industrija sladkor v živilih in pijačah nadomešča s sladili, sladila so na razpolago tudi kot namizna sladila doma. Posledica nadomeščanja sladkorja s sladilom je dejansko zmanjšanje energijske vrednosti živila, vendar je nekaj raziskav pokazalo, da uporaba sladil ni nujno vodila do zmanjševanja telesne mase ali zmanjševanju tveganj za nastanek komponent metabolnega sindroma. Zastavlja se smiselnost uživanja sladil pri splošni populaciji. Najpogosteje se uporabljajo v gaziranih pijačah, mlečnih izdelkih, v čokoladi in slaščicah, sladkem pecivu, piškotih, žvečilnem gumiju ter v dietnih živilih – brez sladkorja.

 

Pa so sladila res dober nadomestek sladkorja?

 

OBVEZNE PRIJAVE in KONTAKT:
NINA ŽIVKOVIĆ nina.zivkovic@cene-stupar.si ali 030 646 939
NATAŠA TURK natasa.turk@cene-stupar.si ali 031 600 410 

 

Predavanja in delavnice potekajo pod okriljem Večgeneracijskega centra Ljubljana (VGC)  - N'šPlac in so namenjene druženju, ohranjanju in širjenju socialne mreže ter zadovoljevanju potreb različnih ranljivih ciljnih skupin, družin ter posameznih družinskih članov v vseh življenjskih obdobjih. 

 

Delavnica je za udeležence brezplačna. Več o projektu si preberite TUKAJ.

 

 

 

Imate dodatna vprašanja? Pišite nam.

Pišite nam

Vaš e mail naslov

Vprašanje

Prepišite besedilo iz slike v spodnje polje
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obiskanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih