Program v okviru projekta Pridobivanje temeljnih in poklicnih kompetenc 2016-19 je namenjen zaposlenim v Sloveniji, katerih slovenščina ni prvi (materni) jezik.
Temeljni namen programa Slovenščina kot drugi in tuji jezik je sporazumevanje v slovenščini ter razumevanje jezikovne, kulturne in politične podobe slovenske družbe. Glavni cilj programa je razvijanje sporazumevalnega zmožnosti v slovenščini za sporazumevalne potrebe v poklicnem in tudi zasebnem življenju.
Poudarek je na konverzaciji in praktični rabi jezika.
Vsebine 180-urnega javno veljavnega programa:
Spodaj navedena področja se tekom izobraževanja med seboj prepletajo, ter so povezana s širšimi področji družbenega življenja. Tematski sklopi zajemajo:
Pogoj za uspešno dokončanje programa je vsaj 80-odstotna prisotnost na tečaju ter opravljen interni preizkus znanja po končanem tečaju.
Za pridobitev javno veljavne liste lahko udeleženec opravlja izpit na osnovni, višji ali na ravni odličnosti. Več informacij tukaj.
V program je bilo vključenih 13 udeležencev, vsi so program tudi uspešno zaključili.
Udeleženci programa so bili večinoma tuji državljani, ki imajo zaposlitev v Sloveniji in si želijo izboljšati znanje slovenščine zaradi lažjega komuniciranja in poslovanja v delovnem okolju.
Vsi udeleženci (13) so program uspešno zaključili, 38 % udeležencev pa je bilo starejših od 45 let.
Program je bil izveden v učilnicah Javnega zavoda Cene Štupar na Vojkovi 1 v Ljubljani v obdobju 10. 2. 2017 – 12. 6. 2017 (GRADIVO).