Dostopnost
  • Navigacija preko tipkovnice
  • Izključi animacije
Kontrast
  • Visok kontrast
  • Sivine
Besedilo
  • Povečaj pisavo
  • Pomanjšaj pisavo
  • Označi naslove
  • Označi povezave
  • Podčrtaj povezave
Zemljevid strani
Izjava o dostopnosti
APLIKACIJA, KI BO REŠILA SVET

Aplikacija, ki bo rešila svet

Za mano je dober teden dni dela na daljavo. Moj poštni predal in vsi kanali socialnih omrežij so zasuti z nasveti, priporočili, idejami, izzivi. Nasveti za učinkovito delo od doma. Priporočila, ki jih moramo upoštevati v času »korona krize«. Ideje za preživljanje časa za štirimi stenami. Izzivi, ki nas čakajo v prihodnjih mesecih. Ne manjka seveda kopice spletnih tečajev iz vseh mogočih področjih.

KAKO TO, DA NE OBSTAJA APLIKACIJA, KI BI LJUDEM POMAGALA V ČASU PANDEMIJE IN TAKO REŠILA SVET PRED KATASTROFO?

Te dni sem imel malo več časa za razmislek. Ob vsem razmahu digitalne tehnologije v zadnjem času, ob industrijski revoluciji 4.0, o kateri tako radi govorimo, in ob vseh aplikacijah, ki se ukvarjajo z vsako banalnostjo človekovega delovanja, sem se vprašal, kako to, da ne obstaja aplikacija, ki bi ljudem pomagala v času pandemije in tako rešila svet pred katastrofo? Minilo je zgolj nekaj ur in »refresh« poštnega predala mi je ponudil tudi to informacijo. Aplikacijo pravzaprav že imamo.

 

BI BILO SMISELNO ŠTETI IN LOCIRATI OKUŽENE?

Private kit in korona števec

 

Ideja je v tem, da vsak od nas, ki je okužen z novim koronavirusom, to označi na aplikaciji, hkrati pa se vsem v okolici »okužene« osebe vklopi opozorilo. Facebook, Google in ostali tehnološki giganti naj bi se z ameriško vlado in ostalimi inštitucijami že pogovarjali o deljenju teh podatkov naših pametnih telefonov. Aplikacijo so poimenovali Private Kit: Safe Paths, njen prototip pa naj bi že obstajal.

Nekatere države so že začele s pobudami, da bi podatki s pametnih telefonov pomagali pri zajezitvi širjenja virusa, med prvimi recimo Južna Koreja in Izrael.

Nekdo je na FB predlagal »Korona števec« z idejo, da bi vsak od nas vsak dan zjutraj najprej poklikal, koliko nas je v gospodinjstvu in koliko od teh ima povišano telesno temperaturo. Na podlagi tega bi delali statistiko, jo analizirali in sprejemali nadaljnje odločitve.

Teoretično se vse našteto sliši zanimivo, a obstaja seveda na drugi strani cel kup etičnih pomislekov. Že sedaj so zaradi vojne proti virusu na kocko postavljene številne človekove pravice, deljenje podatkov o našem zdravstvenem stanju in lokaciji pa gre še korak naprej.

Mene osebno straši že samo dejstvo, da o tem države sploh razmišljajo.

 

ZAKAJ JE DOBRO BITI MALO »NOR«?

Razvoj novih aplikacij je posledica kreativnosti, ki je bila dodatno angažirana s tem, da človeštvo išče izhod iz težav, v katerih se je znašlo. Ko smo potisnjeni iz cone udobja, tudi na rob preživetja, je to lahko čas za nore izume. Verjetno ste slišali za fizika Isaaca Newtoona, ki je zaradi razsajanja kuge in posledično začasnega zaprtja Univerze v Cambridgeu leto in pol prisilno preživel v domači vasi. Imel je veliko časa za razmišljanje in kar nekaj njegovih slavnih iznajdb naj bi bilo posledica časa, ko je »študiral doma«.

Številna podjetja (vključno z namiJ) so bila praktično čez noč vržena v delo od doma. Marsikatero pred tem ni imelo s tem nobenih izkušenj. Iskali smo in še vedno iščemo rešitve, kako na novo organizirati delovne procese, interno komunikacijo in vse ostalo. Katapult iz dnevne rutine nas je prisilil, da začnemo razmišljati drugače, kot smo do sedaj.

 

DIGITALNI POSPEŠEK ZARADI KORONE

V enem od prejšnjih blogov sem zapisal, da na vlak digitalizacije skačejo še zadnja podjetja, ki želijo biti konkurenčna na trgu v naslednjem desetletju. Ko sedaj gledam, kaj se dogaja kot posledica dela od doma, imam občutek, da bosta tehnološki razvoj in digitalizacija dobila izjemen pospešek in se bodo nekatere stvari zgodile še prej, kot bi se sicer. Nekatera podjetja bodo popolnoma spremenila poslovanje. Nekatera se ne bodo nikoli več vrnila na star način poslovanja. Zakaj tako mislim?

 

KAJ NAS BO DELO OD DOMA NAUČILO?

  • Doma smo lahko bolj učinkoviti. Seveda ob predpostavki, da smo dovolj samodisciplinirani.
  • Vsaj del zaposlenih lahko delo v enaki meri opravi od doma, saj delajo izključno na računalniku.
  • Sestanki so krajši. Nanje se moramo dobro pripraviti, kaj bomo povedali.
  • Fleksibilnost delovnega časa. Pomembno zlasti za podjetja, ki delujejo globalno.
  • Privarčujemo čas z vožnjo. Tisto uro na dan lahko uporabimo za razvijanje novih idej ali prosti čas (sočasno gre včasih tudi obojeJ).
  • Delati in ne zgolj »hoditi v službo«. Morda bo kdo ravno sedaj na novo odkril svoje poslanstvo ali kreiral novo idejo.

 

IRONIJE KORONA OBDOBJA

Živimo v globalnem svetu, kjer je vsaka informacija in dobrina dostopna takoj, hkrati pa izgledajo države današnje Evrope kot nekakšna srednjeveška mesta, ki postajajo samozadostna in se v strahu pred kugo zapirajo in obdajajo z obzidji.

Človek je družbeno bitje, zdaj pa se moramo (vsaj fizično) distancirati od sočloveka, če želimo biti odgovorni do družbe.

 

Vsako leto smo se bali vročinskih valov, danes pa že nestrpno pričakujemo začetek poletja, saj upamo, da bodo višje temperature pregnale skrivnostni virus.

 

Vedeli smo, da bo recesija enkrat v prihodnosti prišla, a nihče si verjetno ni predstavljal, da bo krizo povzročil virus, ki je zdaj popolnoma zaustavil ne zgolj gospodarske aktivnosti na globalni ravni, temveč vsakdanje življenje.

 

SVET SE V RESNICI NI USTAVIL!

Svet se ni ustavil, je pa res, da se je v zadnjih dveh tednih zelo upočasnil. Predvsem pa se bo začel vrteti drugače. Ne razmišljajte, da »bomo že preživeli zdaj teh nekaj tednov«. Ne bodo tedni, ampak meseci. Predvsem pa bo naša stvarnost prihodnje mesece in leta drugačna, saj bodo posledice virusa precej bolj drastične kot sam virus. Prej ko se bomo temu uspeli prilagoditi, lažje bo za nas.

 

S podjetji, s katerimi sodelujemo, ostajamo v stiku tudi v tem obdobju. Poskušamo razumeti, kaj preživljajo in s kakšnimi izzivi se vse soočajo. Ponujamo jim pomoč in podporo.

 

Naše preteklo delo nakazuje na to, da se znamo prilagajati potrebam zunanjega okolja. Poskušamo priti posameznikom in podjetjem naproti, našo ponudbo za podjetja pa ves čas izboljšujemo.

 

Edina prava aplikacija, ki nas bo rešila, se imenuje naša prilagodljivost.

Prilagodimo se. To je največ, kar lahko storimo v tem trenutku.

 

 

 

Za vas piše: 

ROK TRDAN

 

Po izobrazbi profesor geografije in zgodovine, po duši pa večni optimist in iskalec nečesa novega. Večletne izkušnje na področju dela z ljudmi je pridobival preko dolgoletnega prostovoljnega udejstvovanja, na poklicnem področju pa preko koordiniranja projektov za brezposelne osebe in izvajanja številnih delavnic s področja digitalnih kompetenc. Najbolj je zadovoljen, ko opazi napredek, tako na področju osebnega razvoja posameznika kot optimizacije kakšnega delovnega procesa podjetja. Skrbi za vse tehnične podrobnosti orodij, ki pomagajo podjetjem pri razvoju kadra, sodeluje pri razvoju orodij, izvaja pa tudi testiranja in individualna svetovanja za zaposlene v podjetjih.

 

Rok je svetovalec v projektu Svetovanje za zaposlenekoordinator programov projekta KORAK - Kompetence za razvoj kariere

Oba projekta sofinancira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada, ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport)

 

Sodelavci o Roku:

  • Nisem še srečala človeka, da bi bil tako zelo natančen, temeljit, da bi se poglobil v res vsako podrobnost. Če delaš z njim, veš, da bo vse narejeno, kot je treba. Obenem pa je izredno pozitiven, optimističen in nikoli slabe volje. 

 

Rok je dosegljiv na:

rok.trdan@cene-stupar.si,

031 729 904

 

Imate dodatna vprašanja? Pišite nam.

Pišite nam

Vaš e mail naslov

Vprašanje

Prepišite besedilo iz slike v spodnje polje

Povezane novice

Delamo od doma, kaj pa zdaj?

Zadelo nas je. Kot strela z jasnega. Kar naenkrat smo morali poslati naše zaposlene na delo od doma. Nismo bili pripravljeni, a se je zgodilo.

Da, takoj smo vzpostavili kanale komuniciranja za delo od doma. Zaposleni že komunicirajo z naročniki, dobavitelji in partnerji po e-pošti ali telefonsko, s sodelavci preko spletnih platform, kot so Google+, Slack ali MS Teams, za sestanke uporabljajo Skype ali druga spletna orodja.

6(0) (LET) RAZLOGOV ZA DIGITALNO PREOBRAZBO VAŠEGA PODJETJA

»A bi selili vse naše dokumente v oblak?«

»Ogromno časa bi nam vzelo, pa saj veš, da nas ves čas roki priganjajo in hitreje naredimo po starem. Pa nekateri se niti ne bi želeli učiti nečesa novega. Pa kdo bo pri nas skrbel za vso to digitalizacijo. Pa ….«.

 

Zveni znano? Sam se večkrat poigravam z idejami, kaj vse bi lahko pri delovnih procesih storili za večjo učinkovitost in optimizacijo? Običajno naletim na ovire in izgovore, zakaj se nekaj ne da spremeniti.

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obiskanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
S klikom na POTRDI soglašate z uporabo piškotkov na naših straneh.Potrdi Več o piškotkih