Dostopnost
  • Navigacija preko tipkovnice
  • Izključi animacije
Kontrast
  • Visok kontrast
  • Sivine
Besedilo
  • Povečaj pisavo
  • Pomanjšaj pisavo
  • Označi naslove
  • Označi povezave
  • Podčrtaj povezave
Zemljevid strani
Izjava o dostopnosti
Podrobno
Gastronomske in hotelske storitve | Javni Zavod Cene Štupar

Gastronomske in hotelske storitve | Javni Zavod Cene Štupar

Pridobite potrebne kompetence za poklic kuharja, natakarja in hotelskega receptorja. Z zaključenim srednješolskim izobraževanjem pridobite IV. stopnjo izobrazbe.

Opis programa Gastronom hotelir

 

Gastronomi hotelirji združujejo znanja z različnih področij: kuhanja, strežbe in hotelirskih opravil. Vsa tri področja so tesno povezana in eno brez drugega težko delujejo, hkrati pa je vaš profil zelo prilagodljiv in vam omogoča različne možnosti za nadgradnjo znanja.

Delo gastronoma hotelirja je raznoliko. S kuharskega vidika obsega vse od naročanja in prevzemanja živil do čiščenja, priprave živil in toplotne obdelave, razdeljevanja na posamezne obroke, garniranja in dekoriranja jedi. Kuhar pripravlja ali izdeluje hladne in tople jedi ter sladice z dnevnih menijev ali jedilnih listov. Pri tem upošteva recepte in količinske normative za porabo živil in različne obroke. Pri svojem delu skrbno pazi na higieno in čistočo v kuhinji. Pripravlja tudi podatke za dnevni obračun porabljenih živil in izdanih obrokov hrane ter sproti pregleduje zaloge. Z vodjo kuhinje sodeluje pri inventurnih popisih. Sodeluje pri pripravi in sestavljanju jedilnih listov in dnevnih menijev ter pri pripravi kalkulacij za posamezna jedila ali obroke. Z vidika stežbe mora primerno sprejeti gosta, mu svetovati in ga ustrezno postreči. Poznati mora slovensko in tujo kulinariko, primerna vina, piva ter ostale pijače. Kot hotelir se največkrat znajde v vlogi receptorja, kjer gosta sprejme, evidentira, mu svetuje glede gostinske in turistične ponudbe, upošteva trenutne vremenske razmere pri ponudbi rekreativnih dejavnosti ter je na voljo gostu za dodatna vprašanja. Za uspešno opravljanje svojega dela mora spremljati strokovne novosti in jih tudi uporabljati. Ko si pri delu nabere dovolj izkušenj, lahko sodeluje pri uvajanju novih delavcev.

 

Gostinsko-turistična panoga je v zadnjem desetletju doživela nekaj padcev, še več pa vzponov, ki so prinesli ogromno novosti. Prenovljeni in zgrajeni so bili številni hoteli, restavracije, turistične znamenitosti, postavljajo se "glamping" centri, gostinstvo pa je dandanes močno zastopano tudi v številnih nakupovalnih centrih. Trenutne možnosti za zaposlitev so zelo dobre, potrebe po tem kadru pa so večje kot kdaj koli prej.

Več o vpisu za program Gastronom hotelir

 

Pogoji za vpis

V program Gastronom hotelir se lahko vpiše, kdor je uspešno končal:

  • osnovnošolsko izobraževanje ali
  • nižje poklicno izobraževanje ali enakovredno izobraževanje  po prejšnjih predpisih.

 

Potek vpisa

Pred vpisom nas lahko kontaktirate tudi prek telefona ali e pošte, ali pa se na našem naslovu oglasite na informativnem pogovoru. Po pregledu dokumentacije in analizi vaših potreb in možnosti se lahko odločite za vpis. Ob vpisu skupaj z organizatorjem izobraževanja pripravite osebni izobraževalni načrt, ki obsega pogoje, načine, oblike in roke izpolnitve z izobraževalnim programom predvidene obveznosti. 

 

Ob vpisu pridobite tudi dostop do e-indeksa, kjer dostopate do različnih gradiv, izpitnih rokov, predavanj, konzultacij s profesorji, urnikov ter ostalih pomembnih informacij.

 

Preberite si tudi pogosta vprašanja in pomembne informacije.

 

Plačilo

Vpisnina znaša 125 EUR in velja eno koledarsko leto od vpisa. Ob vpisu se udeleženec odloči za sebi najbolj primeren način izobraževanja. V kolikor želi v večji meri obiskovati predavanja lahko v paketu zakupi 10 izpitov s predaanaji (šolnina) in jih odplačuje tudi na obroke. V kolikor pa se odloči za samostojno učenje in opravljanje izpitov, pa si lahko izpite in predavanja vplačuje sproti. 

 

Izpit stane 75 EUR, izpit s predavanjem pa 120 EUR. Šolnina stane 1200 EUR – lahko jo poravnate na do 10 obrokov.

Prvo ponovno opravljanje izpita je brezplačno.

 

Ob vpisu je potrebno poravnati vpisnino in vsaj tri izpite ali vpisnino in prvi obrok šolnine. Vsak udeleženec si tako lahko ustvari sebi prilagojeno izobraževanje in pri tem plača samo tisto, kar dejansko koristi. 

 

Če je plačnik PODJETJE ali druga pravna oseba, vam na podlagi naročilnice podjetja izstavimo račun.

 

Način izobraževanja za program Gastronom hotelir

 

Prilagoditve izrednemu izobraževanju

Obveznosti v programu se prilagajajo glede na priznavanje predhodno pridobljenega znanja posameznika. Izobraževanje odraslih je posebna veja izobraževanja, zato se vam skušamo v čim večji meri prilagoditi in upoštevati potrebe posameznika.

 

Predavanja potekajo 2 - 4 krat tedensko v popoldanskem času, prav tako izpiti in konzultacije. Izpitni roki potekajo celo leto, veliko večino izpitov je mogoče opravljati vsaj enkrat mesečno. Tako imajo udeleženci možnost, da si tempo izbirajo sami in si izobraževanje naredijo prijazno sebi. 

 

Izbirate lahko med obiskovanjem predavanj in samostojnim učenjem. Po zaključenem sklopu predavanj sledi izpit. Ob poudarku na samostojnem učenju pa so vam na voljo osebne in elektronske konzultacije s predavateljem, kjer predstavijo vaše obveznosti in cilje predmeta, na voljo pa so tudi za morebitna vprašanja.

 

Ob vpisu skupaj z organizatorjem izobraževanja pripravite osebni izobraževalni načrt, ki obsega pogoje, načine, oblike in roke izpolnitve z izobraževalnim programom predvidene obveznosti.

 

predavanja

2 – 4 krat tedensko v popoldanskih urah po urniku

Večina predmetov nima obveznih predavanj pred izpitom, vendar vam glede na posamezno situacijo svetujemo, katere vseeno obiskovati.

 

Interesne dejavnosti

Interesne dejavnosti so eno od predpisanih obveznosti v vašem programu. Tekom izobraževanja se boste lahko udejstvovali na različnih področjih, mi pa vam bomo te aktivnosti upoštevali v programu. 

Predlagana področja interesnih dejavnosti:

  • Šport, ogled gledališke, filmske in glasbene predstave, likovne razstave.
  • Metode učenja, motivacija, razvoj delovnih in učnih navad, naravoslovni dan – ekološki dan (organizirane čistilne akcije, predavanja, ogledi čistilnih naprav – v povezavi s tehnologijo stroke), ogled sejma s strokovnega področja, proizvodnih obratov; ekologija in ekološki problemi stroke, ogled sejmov informatike, učil, izobraževalnih ustanov.
  • Gledališki, glasbeni in filmski abonmaji, glasbena šola, pevski zbor, dramska skupina, plesni in športni treningi, tečaj cestnoprometnih predpisov, socialno delo, mentorstva in pomoč drugim, organizirano dopolnilno izobraževanje itd.

Predmetnik programa Gastronom hotelir

 

Kdo lahko zaključi program Gastronom hotelir?

 

Pogoji za dokončanje PROGRAMA

Pozitivno morajo biti ocenjeni:

  • splošnoizobraževalni predmeti,
  • obvezni strokovni moduli,
  • izbirni strokovni moduli,
  • odprti del kurikula.

 

Poleg tega morajo biti opravljene:

  • interesne dejavnosti,
  • obveznosti pri praktičnem usposabljanju z delom,
  • zaključni izpit.

 

Zaključek – Zaključni izpit

  • pisni in ustni izpit iz slovenščine,
  • izdelek oziroma storitev in zagovor.

pridobitev javno veljavne listine: SPRIČEVALO O ZAKLJUČNEM IZPITU

pridobljen naziv: GASTRONOM HOTELIR / GASTRONOMKA HOTELIRKA

Tanja Zakotnik Jeršin

041 606 057

tanja.jersin@cene-stupar.si

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obiskanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
S klikom na POTRDI soglašate z uporabo piškotkov na naših straneh.Potrdi Več o piškotkih